zebarur-logo-s

איך הסכם ממון יכול להיות שווה לכם הון

כאשר בני זוג מגיעים למצב בו הם מעוניינים אחרי שנים של נישואים לפרק את החבילה ולהתגרש, בטח אם הסיבה לכך היא עקב בגידה של אחד מהם, אין כבר מקום לאהבה והיא מתחלפת בשנאה. הדבר מוביל את הצדדים למאבקים קשים מאוד בכמה נושאים שאחד מהם הוא נושא חלוקת רכוש בניהם. הסכם ממון שנחתם לפני נישואין יכול לקצר פלאים את המאבקים הללו ולאפשר חלוקת רכוש מהירה וברורה בין הצדדים כדי שימשיכו הלאה בחיים שלהם.

הסכם ממון לפני נישואין יכול להיות המסמך המשפטי הכי חשוב שתחתמו עליו במהלך החיים שלכם. אין מדובר רק במי שיוזם את ההסכם אלא גם עבור מי שמתבקש לחתום על הסכם שכזה ומעקם את האף ברגע הראשון.

מדוע כדאי לחתום על הסכם ממון לפני נישואין?

הסכם ממון לפני נישואין חשוב מאוד לכל זוג טרי כאשר לכל אחד מהם מעמד כלכלי-פיננסי שונה. באמצעות הסכם ממון בני הזוג מגדירים מראש את חלוקת הרכוש שלהם במקרה של גירושין בעתיד. הדבר חוסך הרבה מאוד אמוציות, אגו ומאבקים על כל דבר קטן שכל אחד מהם טוען להעלות עליו ובטח שלגבי הדברים היותר גדולים ושווי ערך כמו דירות, קרקעות, תכניות חסכון והון נזיל.

חשוב להבין שהחוק בישראל יוצא מנקודת הנחה של חצי-חצי בעת גירושין. כלומר כל מה שיש לבני הזוג מתחלק באופן שווה בין שניהם, למעט מקרים ספציפיים בהם בית המשפט פסק אחרת. הדירה שנרכשה יחדיו תחולק בין שניהם לאחר מכירתה או שאחד מהם ישלם את חלקו של השני בדירה. אותו הדבר לגבי כלי רכב, תכולה, תכשיטים וכן הלאה.

החוק מוציא מהחלוקה הזאת את כל מה שצברו כל אחד מהצדדים לפני הנישואין שלהם. כלומר, אם אחד מהם הוא בעל דירה שרכש עוד קודם לכן או אם ברשתות רכוש רב אחר עוד לפני הנישואין, הבעלות עליהם שלו בלבד ולכן הם לא יכללו בחלוקת הרכוש.

הבעיה היא שלעתים קשה להוכיח מה היה לפני ומה אחרי הנישואין, יש מקרים של ירושות שניתנו במהלך הנישואין ויש גם מקרים מורכבים אחרים שמסבכים את החלוקה. הסכם ממון נועד לתפור זאת עבור כל הזוגות הללו.

איך עורכים הסכם ממון לפני נישואין?

ראשית כל דרושה הסכמת שני הצדדים להסכם שכזה. בדרך כלל מי שברשותו יותר רכוש (הון, נכסים וכדומה) פונה למשרד עורכי דין למשפחה בחיפה במטרה לקבל יעוץ ראשוני לגבי עריכת הסכם שכזה ואז פונה לצד השני. בהנחה והתשובה של הצד השני איננה עלבון או עוגמת נפש שיובילו לפירוק מערכת היחסים, נפגשים השניים אצל עורכי הדין לעריכת הסכם ממון ששניהם מסכימים עליו. ההסכם כולל את כל הנקודות הרלוונטיות שקשורות לרכוש.

לרוב יש גם התייחסות למקרים בהם יש הכנסות שכר שיש בהן הפרש ניכר בין שני בני הזוג, אופציות או מניות שעשויות להיות שוות ערך בעתיד ואחד מהם מחזיק בהם, ירושות שיש אפשרות שיזכו בהן וכן הלאה. חשוב לגעת בכל נושא שיכול לעורר מחלוקת בעתיד ולמצוא לו פתרון בהווה.

לאחר שמסיימים את עריכת החוזה יש להחתים אותו אצל נוטריון או בבית המשפט לענייני משפחה ולהפוך אותו להסכם משפטי תקף. במקרים רבים הסכם ממון חסך לאחד הצדדים מיליוני שקלים שהיה מאבד ללא ההסכם ויש רבים שמצטערים שלא התעקשו מספיק על עריכת הסכם ממון שכזה. אל תהיו כמותם.

המאמר נכתב על ידי הבעלים של אתר חוק וסדר. באתר תמצאו מידע משפטי רב, פסיקות של בית המשפט ואינדקס של עורכי דין בחיפה ובקריות.

מאמרים שאולי תאהבו

שתפו מאמר זה

Get Your Weekly Sport Dose

Subscribe to TheWhistle and recieve notifications on new sports posts